Rīgas iedzīvotāju idejas tiek īstenotas pilsētvidē – Alekša skvēra atklāšanas svētki 1.maijā, Sarkandaugavā

1. maijā Sarkandaugavas apkaimē no jauna tiks svinīgi atklāts Alekša skvērs, noslēdzot līdzdarbīgās plānošanas projekta “Labas vietas TALKA” pilotprojektu Eiropas kultūras galvaspilsētas ‘’Rīga 2014” programmas ietvaros un nododot iedzīvotājiem labiekārotu vietu, kurā aktīvi pavadīt laiku un kopīgi atpūsties.

Alekša skvērā realizētās pārmaiņas ir pirmais publiskās ārtelpas labiekārtojuma projekts Rīgā, ko, savstarpēji sadarbojoties, veic nevalstiskas organizācijas un apkaimes iedzīvotāji. 2013. gada maijā Sarkandaugavas iedzīvotāji piedalījās Labas vietas TALKAS ideju radīšanas spēlē par neviesmīlīgā un novārtā atstātā Alekša skvēra uzlabošanas iespējām, un kopā radīja vairāk kā 2000 ideju.

Šī gada 1. maijā plkst. 15.00 Alekša skvērā tiks atklāti vides dizaina un labiekārtojuma elementi, kas atspoguļo apkopotās vietējo iedzīvotāju vajadzības un radošās idejas.

Projekta telpiskā koncepcija interpretē Alekša skvēru kā galda spēles laukumu, uz kura izvietotas figūras – elementi, ar kuriem ikviens var rīkoties pēc saviem ieskatiem. Tie kalpos gan ikdienišķām vajadzībām – apsēsties, novietot divriteni, pastaigāties ar bērniem, suni -, gan ļaus katram lietotājam atklāt pašam savu izmantošanas veidu – pakāpties augstāk un vingrot.  Dizaina koncepcijas autore ir arhitekte un urbāniste Evelīna Ozola.

Atklāšanas pasākumā 1. maijā jaunie vides elementi tiks izmēģināti laikmetīgās dejas kustību performancē, skvēru apdzīvos ielu muzikanti, mākslas vingrotāji un žonglieri, radot kopīgas spēlēšanās prieku un vēlmi kopīgi pavadīt laiku publiskajā ārtelpā.

Alekša skvēra labiekārtojuma projektā iekļaujas arī pirmā no piecām publiskajām vertikālajām vingrotavām Rīgas pilsētā, kuru radījušas dizaina studijas RIJADA un Design Catering Eiropas kultūras galvaspilsētas “Rīga 2014” kultūras programmas projekta “Garā pastaiga” ietvaros. “VINGROTAVA” ir ikvienam pieejama unikāla vingrošanas rīku kolekcija un to pareizas lietošanas apraksti pilsētas publiskajā telpā, kas radīta ar mērķi labiekārtot pilsētvidi, uzlabot pilsētnieku labsajūtu un veselību, un ir piemērs laba dizaina spējai ietekmēt sociālus procesus. Alekša skvēra atklāšanā 1.maijā notiks unikāls vingrotāju priekšnesums, kas atklāj cilvēka fiziskā spēka robežas, kuru radījuši horeogrāfs Dmitrijs Gaitjukevičs un vingrotājs Kristaps Vilde. Apmeklētājiem būs iespēja konsultēties ar profesionāliem vingrotājiem, pārbaudīt sava spēka robežu un vienam stiprākajam iegūt savā īpašumā jauno VINGROTAVAS stieni.

“Labas vietas TALKA” ir pasākumu cikls, kurā apkaimes iedzīvotāji kopā rada idejas kādai konkrētai pilsētas vietai ar mērķi to uzlabot, padarīt drošāku un interesantāku un tas ir Eiropas kultūras galvaspilsētas Rīga 2014 projekts tematiskajā līnijā “Ceļu karte”. Projekta iniciatori ir “IdejuTALKA” un Laikmetīgās arhitektūras informācijas centrs, kuru ideja bija radīt vietu spēlēm pilsētas publiskajā telpā – vietu, kur labprāt kopīgi laiku pavadītu gan lieli, gan mazi. Sarkandaugavas attīstības biedrība atsaucās aicinājumam un Sarkandaugavas apkaime kļuvusi par pirmo, kurā īstenotas “Labas vietas TALKAS” ieceres.  Alekša skvērs kļūs par spilgtu vietzīmi apkaimē, kur satikties un pavadīt laiku.

Projektu atbalsta Nodibinājums “Rīga 2014”, Rīgas dome, Latvijas Republikas Kultūras ministrija. Ar SIA “Krāsu serviss” atbalstu veikti krāsošanas darbi Alekša skvērā.

Eiropas kultūras galvaspilsētas gada ietvaros Sarkandaugavā īpašs notikums būs arī Sarkandaugavas attīstības biedrības rīkotie “Sarkandaugavas strādnieku svētki” 17.maijā, kuros gaidāmas dažādas aktivitātes visai ģimenei – koncerti, radošās darbnīcas, sporta spēles, kino un daudz kas cits.

Papildus informācija:

Ieva Niedre

Atklāšanas svētku kuratore

Tālrunis: +371 29722602

E-pasts: sarkandaugavai@gmail.com

Image 5

Personāla atlase