Projekts „Sarkanās upes pērles” ir iniciatīva, kas veltīta Sarkandaugavas apkaimes kopienas attīstībai. Par projekta idejas vadlīniju izvēlēta upe, jo apkaimes veidošanās saistīta ar Daugavas attekas – apkaimes vārdamāsas Sarkandaugavas – tuvumu. „Sarkanās upes pērles” ir pagātnes, tagadnes un nākotnes sarkandaugaviešu stāsti, ņemot vērā, ka urbānā vide ir cilvēku veidota un tādējādi jebkurš objekts tajā ir ar stāsta potenciālu.
Mākslinieku radošā komanda – režisors Dmitrijs Petrenko, grafiķe Mētra Saberova, videomākslinieks Edgars Lielzeltiņš, dzejnieki Aivars Eipurs un Semjons Haņins, mūziķis Andrejs Eigus jeb Selffish, aktieri Kristians Kareļins, Anete Saulīte un Jurijs Djakonovs mākslinieku rezidences ietvaros augustā devās ekskursijās uz dažādām nozīmīgām Sarkandaugavas vietām, iepazina Sarkandaugavas ieliņas, raksturīgās vietzīmes un neparastos nostāstus, sarunājās ar aktīvajiem iedzīvotājiem.
Mākslinieki savam darbam izvēlējušies 6 dažādus apkaimes stāstu, kas saistās ar 6 apkaimes vietām – Aldara rūpnīcu, upes krastu, muzeju “Dauderi” u.c. Daudzas no vietām ir ar kultūrvēsturisku nozīmi, dažas – it kā vienkāršas un pierastas apkaimes ēkas, kuras pamanīt iespējams vien raugoties no “tūrista” skatpunkta. Ikviena no tām veido savdabīgo apkaimes sejā, savā veidā raksturo tās vidi un cilvēkus.
Darbos izmantoti projekta laikā tapušie dzejnieku Aivara Eipura un Semjona Haņina dzejas teksti, dzejas tekstus ierunājuši aktieri Kristians Kareļins un Jurijs Djakonovs, mūziku veidojis Selffish, vizuālo daļu radījuši videomākslinieks Edgars Lielzeltiņš un grafiķe Mētra Saberova. Mākslinieciskās koncepcijas autors ir režisors Dmitrijs Petrenko.
Projekts tapa Eiropas kultūras galvaspilsētas RĪGA 2014 tematiskās līnijas “Izdzīvošanas komplekts” ietvaros, to rīkoja Sarkandaugavas attīstības biedrība un biedrība „Vizuālās kultūras klubs”, atbalstīja nodibinājums „Rīga 2014”.
Projekts bija arī festivāla SURVIVAL KIT 6 satelītpasākums.
6 AUDIOVIZUĀLIE DARBI PAR SARKANDAUGAVU APSKATĀMI ŠEIT:
Sarkanās upes pērles. Urbāns eksperiments / Upes stāsts
Sarkanās upes pērles. Urbāns eksperiments / Dauderu stāsts
Sarkanās upes pērles. Urbāns eksperiments / Aldara stāsts
Sarkanās upes pērles. Urbāns eksperiments / Pirts stāsts
Sarkanās upes pērles. Urbāns eksperiments / Krogus stāsts
Sarkanās upes pērles. Urbāns eksperiments / Tramvaja stāsts
“Sarkanās upes pērļu” iniciatīvas ietvaros tapis arī īpašs projekts – “Neibarts. 75 pērles Sarkandaugavai”. Tā ir audiovizuālā instalācija – veltījums dzejniekam Aivaram Neibartam, kuram 2014. gadā paliktu 75 gadi, un apkaimei, kurā viņš dzīvojis – Sarkandaugavai.
Aivars Neibarts bija dzimis Liepājā, ceļojis pa pasauli, tomēr savu īsto vietu atradis Āžu bulvārī (patiesībā – ielā, bet bulvāra vārdu tai iedevis dzejnieks), Sarkandaugavā, Rīgā. Dzejnieka mazais koka namiņš bija vieta, kur tikās tā laika dzejnieki, mākslinieki, cilvēki ar idejām un iedvesmu. 2001. gada februārī Āžu bulvāri noklāja dzejnieka manuskriptu apdegušās papīra plēksnes, bet Neibarts devās pie Dieva. Dzeja, kas pacelta no trotuāriem un izcelta no pelniem – mēs to no jauna dzirdam Sarkandaugaviešu mēlēs.
Instalācijas “Neibarts. 75 pērles Sarkandaugavai” pamatā ir 5 dažādas dzejnieka dzīves, kuras Aivars Neibarts aprakstījis kādā intervijā – “pantiņu sacerēšana”, ”trimpelēšana”, “ar sievišķiem dzīvošana”, “gulēšana” un “visiem pierastā un parastā”. Savukārt šīs 5 dažādās dzīves kādā veidā saistītas ar 5 dažādām vietām dzejnieka dzīvesvietas tuvumā, Sarkandaugavā.
Instalācija ar pieciem dažādiem pieturas punktiem veido nelielu karti, kas palīdz orientēties dzejnieka personībā un literārajā mantojumā.
Projekta autori:
Dzeja – Aivars Neibarts
Koncepcijas autori – Dmitrijs Petrenko un Aivars Eipurs
Grafika – Mētra Saberova
Video – Edgars Lielzeltiņš
Operators – Artūrs Šlosbergs
Balsis – Kristians Kareļins un Anete Saulīte
Producenti – biedrība “Vizuālās kultūras klubs”.
Projekts tapis ar Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta atbalstu.
FOTO no Urbānā eskperimenta SARKANĀS UPES PĒRLES noslēguma svētkiem 2014. gada 6. septembrī Sarkandaugavas parkā (autors: Dmitrijs Ščegoļevs, “Vizuālās kultūras klubs”)
Twitter